Osuch ziemniaczany
Jeżeli lubicie placki ziemniaczane, to z osuchem ziemniaczanym też się zakolegujecie. W smaku jest podobny (chociaż nie tak chrupiący), jednak roboty przy nim dużo mniej. Masę ziemniaczano-cebulową zamiast smażyć wrzucamy do foremki do pieczenia i sru do piekarnika. Odchodzi nam smażenie i olej do niego potrzebny. Danie nie jest jednak dużo lżejsze, ponieważ najlepiej smakuje, gdy pod koniec pieczenia wrzucimy na osuch boczek, a całość podamy ze śmietaną lub sosem czosnkowym 🙂
Osuch ziemniaczany miał swoją premierę w 16. numerze dolnośląskiego magazynu kulinarnego KOCIOŁ. Przygotowałam go na podstawie przepisu na „Osuch ziemniaczany” zespołu folklorystycznego Górali Czadeckich „Strzegomianki” ze Strzegomian, gm. Sobótka („Smaki i smaczki kuchni Ślężańskiej”, Stowarzyszenie Gmin Ślężańskich, 2006).
Składniki na 4 porcje:
– 1 kg ziemniaków
– 200 g cebuli
– 1–2 ząbki czosnku
– 2 jajka
– 2 łyżki mąki pszennej
– 1 łyżeczka soli
– ¼ łyżeczki pieprzu
– 125 g boczku surowego, wędzonego (opcjonalnie)
– śmietana lub sos czosnkowy, do podania
Ziemniaki i cebule obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej. Przekładamy na durszlak i odciskamy z wody. Wkładamy do miski, dodajemy posiekany czosnek, jajka, mąkę, sól i pieprz. Mieszamy, a następnie przekładamy do formy do pieczenia (28 x 24 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 220°C przez godzinę. 10 minut przed końcem pieczenia wykładamy na wierzch boczek pokrojony na małe kawałki. Osuch ziemniaczany podajemy pokrojony na kawałki z dodatkiem śmietany lub sosu czosnkowego.
Rewelacyjny dodatek do obiadu! Uwielbiam ziemniaki, ale w takiej postaci ich nie jadłam – na pewno zrobię 🙂
Danie zdecydowanie dla fanów ziemniaków 😀
Świetny przepis, zapisuję! Zapraszam do dodania go do mojej akcji Warzywa psiankowate 2017 🙂 Jutro już ostatni dzień 😉
Hej, dzięki 🙂 Spóźniłam się :/