Rosół z kaczki
Gościnny rosół z kaczki domowej będzie potrawą prostą i bardzo smaczną. Internet pełen jest opinii o jego rzekomo nieznośnym wręcz smaku. Obiektywnie należy napisać, że rosół z kaczki jest nieco tłustszy od rosołu z kury i ma nieco ciemniejszą barwę. Cecha subiektywna to charakterystyczny smak, który ja bym opisał jako nieco podobny do ekstraktu z pieczeni. Nuta jest delikatna i wzbogacająca, a przecież wiele też zależy od jakości mięsa i sposobu przyrządzenia.
Świeża kaczka nie jest oczywistym towarem w większości sklepów, dlatego w celu pozyskania jej udajemy się w miejsce, w którym można bez problemu zaopatrzyć się w większość wymyślnych specjałów i delikatesów. Mieszkaniec Wrocławia to miejsce doskonale zna, a przyszłych odwiedzających gorąco namawiam do wizyty w Hali Targowej przy ul. Piaskowej. To jedna z dwóch bliźniaczych hal targowych, zaprojektowanych przez wybitnego architekta miejskiego, Richarda Plüddemanna, i wybudowanych w Breslau na początku XX wieku jako próba uregulowania handlu ulicznego i odciążenia Placu Nowy Targ. Hala Markthalle II przy ul. Kolejowej została zniszczona w wyniku oblężenia, a jej pozostałości po wojnie stanowiły m.in. scenerię polskiego filmu p.t. „Morderca zostawia ślad” z 1967 roku, w którym jedną z ról zagrał Zbigniew Cybulski, i z którego to planu w drodze powrotnej do Warszawy zginął tragicznie pod kołami pociągu na peronie trzecim dworca Wrocław Główny. Druga hala, mieszcząca się przy Piaskowej, czyli Markthalle I, na szczęście nadal ma się świetnie i to tam można nabyć oprócz wspomnianej kaczki całą gamę innych egzotycznych produktów: od koszenili, przez indycze szyje i jednodniowe ryby, aż po wędzone daktyle.
Do rosołu użyjemy korpusu, bo świetnie się do tego nadaje. Ja dodałem też skrawki odcięte z filetów. Korpus może mieć też szyję i również będzie to wyborne rozwiązanie.
Składniki:
– korpus z kaczki
– dwie marchewki
– korzeń pietruszki
– kawałek kapusty
– por
– seler
– dwa ząbki czosnku
– ziele angielskie
– liść laurowy
– lubczyk
– koperek
Do 2.5l zimnej wody wkładamy korpus i przykrywamy. Na możliwie najmniejszym ogniu doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy grzanie do minimum i gotujemy z dodatkiem kilku listków laurowych i kilku ziaren ziela angielskiego przez minimum 1.5h, w międzyczasie odszumiając. Wolny ogień i przykrycie zagwarantuje rosołowi klarowność i wydobycie całego smaku i aromatu kaczki. W tym czasie przygotowujemy sobie wszystkie warzywa, a koperek i lubczyk drobno szatkujemy. Po 1.5h kaczkę wyjmujemy. Po ostudzeniu obieramy z mięsa i dodajemy do wywaru. To jest moment, w którym można odjąć szklankę wywaru, który może nam posłużyć jako baza aromatycznego sosu lub gulaszu. Wrzucamy warzywa i gotujemy, aż zmiękną (30min). Przyprawiamy i posypujemy lubczykiem i koperkiem tuż przed jedzeniem.
Rosół uwielbiam. Ponieważ robię jego duży gar nie do przejedzenia, często wekuję ze 2 słoiki i używam go potem jako bazę do innych zup czy do podlewania risotto.:)Rosół uwielbiam. Ponieważ robię jego duży gar nie do przejedzenia, często wekuję ze 2 słoiki i używam go potem jako bazę do innych zup czy do podlewania risotto.:)
Super 🙂 Ja też często wykorzystuję rosół jako bazę do innych zup oraz do risotto i pęczotto 😀 Pozdrawiam!