Bigos
Widzieliście najnowszy numer KOTŁA? Przygotowaliśmy się w nim do zimy 🙂 W środku znajdziecie m.in. przepisy z kapustą i miodem, jak również prywatkę w stylu PRL. Jak zawsze jest też danie z kotła. Tym razem jest to bigos, który przyrządził mój mąż 🙂 Zapraszam na przepis 🙂
Z nadejściem zimy rośnie zapotrzebowanie na nieco pożywniejsze potrawy. Jeśli potrzebujemy przyrządzić proste, ale smaczne danie, bigos będzie dobrym wyborem, i to nie tylko w okresie świątecznym. Spośród dwóch podstawowych rodzajów bigosów – obok pieczonego, ten duszony, jednogarnkowy jest zdecydowanie łatwiejszy w przyrządzeniu. Nie jest przy tym nudny w smaku, a jeść go można z różnymi dodatkami przez kilka kolejnych dni. Użycie wyłącznie kapusty kiszonej to odważny ruch, bo przy niewystarczającym opłukaniu kapusty bigos będzie dużym wyzwaniem dla żołądka. Jeśli mamy obawy co do mocy potrawy, bezpieczniej będzie płukać kapustę nieco dłużej i dokładniej.
Do bigosu zwykło się dodawać ścinek z wędlin i mięs, co czyniło go świetnym sposobem na pozbycie się resztek z lodówki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby użyć dowolnego mięsa i uczynić tę potrawę nieco szlachetniejszą. Podobnie jest z grzybami – dodatek suszonego podgrzybka albo prawdziwka zamiast pieczarki podniesie walory smakowe i prestiż dania. Z bigosem również warto eksperymentować – poprzez dodanie czerwonego wina i suszonych śliwek otrzymamy bigos staropolski.
Składniki na 6 porcji:
– 1½ kg kapusty kiszonej
– 300 g łopatki wieprzowej
– 200 g boczku surowego parzonego
– 200 ml bulionu
– 1 cebula
– 30 g suszonych grzybów
– 10 ziaren ziela angielskiego
– 5 liści laurowych
– 10 ziaren czarnego pieprzu
– 5 łyżek oleju
– sól
Przed rozpoczęciem zalewamy grzyby gorącym bulionem. Kapustę płuczemy pod zimną wodą, odciskamy i kroimy w cienkie paski. Oczyszczoną z błon i tłuszczu łopatkę oraz boczek kroimy na małe kawałki. Rozgrzewamy łyżkę oleju w garnku i wrzucamy mięso. Mieszamy na największym ogniu. W międzyczasie obieramy i kroimy w kostkę cebulę, a następnie dodajemy do mięsa, całość często mieszamy. Gdy się zezłoci, wyjmujemy grzyby z bulionu i wlewamy go do garnka, dodajemy ziele angielskie, liść laurowy oraz pieprz i przykrywamy. Dusimy przez 10 minut. Następnie dodajemy kapustę, grzyby i cztery łyżki oleju. Solimy i dobrze mieszamy. Przez 20 minut mieszamy co kilka minut. Później przykrywamy i dusimy przez godzinę, mieszając jeszcze kilka razy.