Pizza z kurkami
Czy jest na sali ktoś, kto nie lubi pizzy? Ja jestem fanką dosyć cienkiego placka i taką pizzę najczęściej przygotowuję. Zdarzyło mi się zrobić kilka wariacji na temat tego dania, które możecie zobaczyć tutaj. Dzisiejsza pizza jest bardzo sezonowa, taka swojska, polska, agroturystyczna 😉 Z kurkami, boczkiem, cebulą i oscypkiem, na śmietanowym sosie czosnkowym. Udekorowana gałązkami rozmarynu, które nadają niezwykłego, trochę leśnego aromatu. Więc może to górsko-leśna pizza? 😛 Dla mnie to przepyszne połączenie, ale wiem, że wielbiciele klasycznych smaków mogą kręcić nosem. Im zostawiam przepis na samo ciasto, bo to ciasto podstawowe 🙂 Dzisiejszą pizzę zagniótł za mnie Thermomix, dlatego poniżej znajdziecie dwie wersje przygotowania spodu – klasyczną i z urządzeniem. Thermomix pomógł mi jeszcze zetrzeć ser i posiekać czosnek, ale kurki dusiłam już na patelni. Prawdę mówiąc cały przepis można by wykonać w maszynie. Ja swoją przyblokowałam wyrastającym ciastem, ale dzięki temu szybciej podwoiło swoją objętość, ponieważ dobrze trzyma ciepło. Taką kombinacją zaoszczędziłam trochę czasu i szybciej mogłam się cieszyć pyszną pizzą 🙂
Składniki na cienką pizzę dla 2 osób:
– 15 g świeżych drożdży
– 1 łyżeczka cukru
– 120 ml ciepłej wody
– 200 g mąki pszennej + do podsypania
– 1 łyżeczka oliwy + do posmarowania blachy
– 1/2 łyżeczki soli
Dodatki:
– 200 g kurek
– 1 łyżka masła
– sól i pieprz
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki gęstej śmietany
– sól i pieprz
– 5 plastrów surowego, wędzonego boczku
– 1 cebula
– 100 g oscypka
– 3 gałązki rozmarynu
Ciasto – przepis tradycyjny:
Drożdże kruszymy do miseczki, posypujemy cukrem, a po chwili dolewamy wodę i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykrywamy czystą ściereczką i zostawiamy na 15 minut. Po tym czasie dodajemy mąkę, oliwę i sól i wyrabiamy jednolite ciasto. Wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy aż podwoi objętość . Zajmie to od godziny do dwóch – w zależności od temperatury, jaką mamy w domu.
Ciasto – przepis na Thermomix:
(Jeżeli mamy czyste i suche urządzenie, to przed przygotowaniem ciasta warto rozdrobnić ser, którym pizza będzie posypana – 10 s/obr. 5, a następnie posiekać czosnek – 3 s/obr. 8. Przed zagniataniem ciasta wystarczy opłukać urządzenie.
Do naczynia miksującego wkładamy pokruszone drożdże, dodajemy cukier, a po chwili wodę, mieszamy 20 s/obr. 2. Zdejmujemy pokrywę, przykrywamy czystą ściereczką i zostawiamy na 15 minut. Po tym czasie dodajemy mąkę, oliwę i sól i wyrabiamy 3 min/interwał. Zdejmujemy pokrywę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 45-60 minut.
Dodatki:
Kurki czyścimy pod bieżącą wodą, osuszamy papierowym ręcznikiem, większe okazy kroimy na pół. Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy grzyby i dusimy przez 10 minut, w razie potrzeby podlewamy niewielką ilością wody. Na koniec przyprawiamy solą i pieprzem.
Czosnek przeciskamy przez praskę i mieszamy ze śmietaną, solą i pieprzem.
Plastry boczku dzielimy na mniejsze kawałki, cebulę kroimy w piórka, ser ścieramy na tarce.
Blachę, na której będzie pieczona pizza smarujemy niewielką ilością oliwy. Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na oprószonym mąką blacie na cienki placek i przekładamy na blachę. Brzegi zawijamy do środka tworząc rant. Na spodzie rozsmarowujemy sos czosnkowy, układamy kawałki boczku, następnie podduszone kurki i cebulę. Całość posypujemy rozdrobnionym serem i na wierzchu układamy listki rozmarynu. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 220 stopni przez około 15 minut.
Pizza przed wstawieniem do piekarnika:
I po wyjęciu. Mogłam jej dać jeszcze ze 2-3 minuty, żeby się bardziej przyrumieniła, ale już nie mogłam się doczekać 😉