Podpłomyk cysterski
Do każdego numeru magazynu KOCIOŁ sprawdzam minimum jeden z dolnośląskich przepisów. W ostatnim wybrałam „Cysterski podpłomyk opata Bernarda Rosy” serwowany w Restauracji Rustykalnej w Krzeszowie. Przepis znalazłam w książce “Kuchnia Dolnego Śląska” Barbary Jakimowicz-Klein i wyraźnie zmodyfikowałam, dzięki czemu można go bez problemu przygotować w domowej kuchni.
Podpłomyki już na stałe weszły do mojego repertuaru, ponieważ stanowią doskonały dodatek do obiadu, jak i samodzielną przekąskę. I co najważniejsze – uwielbiają je pochrupać zarówno dorośli, jak i dzieci (sprawdzone na kilku 🙂 ). Poniżej znajdziecie przepis w dwóch wersjach – klasycznej i na Thermomix.
Składniki na 16 sztuk (około 6 porcji):
– 750 g mąki pszennej, plus do podsypania
– 25 g świeżych drożdży
– 500 g letniej wody
– 60 g mleka
– 1 łyżeczka soli
– ½ łyżeczki kminku (opcjonalnie)
– oliwa do natłuszczenia
– sól gruboziarnista, do posypania
Mąkę, pokruszone drożdże, wodę, mleko, sól i kminek mieszamy ze sobą, a następnie wyrabiamy jednolite, luźne ciasto. Przekładamy do miski wysmarowanej oliwą, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na około 45 minut w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. Piekarnik wraz z blachą rozgrzewamy do 250°C. Podrośnięte ciasto dzielimy na 16 części i rozwałkowujemy je na blacie obficie posypanym mąką na płaskie placki. Na rozgrzanej blasze piekarnika układamy po 2 placki, posypujemy solą gruboziarnistą (w wersji dla dzieci pomijamy ten krok) i pieczemy 7–9 minut, aż się zarumienią. W ten sam sposób pieczemy pozostałe placki.
Podpłomyki podajemy z pomidorami, rukolą i serem z kamiennogórskiej mleczarni.
Przepis na Thermomix:
Do naczynia miksującego wsypujemy mąkę, dodajemy pokruszone drożdże, wodę, mleko, sól i kminek, wyrabiamy 3 min/interwał (bez założonej miarki). Przekładamy do miski wysmarowanej oliwą, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na około 45 minut w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. Piekarnik wraz z blachą rozgrzewamy do 250°C. Podrośnięte ciasto dzielimy na 16 części i rozwałkowujemy je na blacie obficie posypanym mąką na płaskie placki. Na rozgrzanej blasze piekarnika układamy po 2 placki, posypujemy solą gruboziarnistą (w wersji dla dzieci pomijamy ten krok) i pieczemy 7–9 minut, aż się zarumienią. W ten sam sposób pieczemy pozostałe placki.
Podpłomyki podajemy z pomidorami, rukolą i serem z kamiennogórskiej mleczarni.