Krem migdałowy – kuchnia dolnośląska
Migdały były znane i używane w kuchni dawnego Wrocławia. Nadziewano nimi precle, dodawano do deserów oraz przygotowywano z nich zupę. Była ona serwowana głównie w okresach świątecznych. Zupa migdałowa ma wyraźnie orzechowy smak i aromat wina, które czynią z niej również idealną propozycję niesłodkiego deseru czy kolacji we dwoje. Dosyć wytrawna i kremowa świetnie sprawdzi się w mroźne dni. Koniecznie podana z paluszkami przygotowanymi z ciasta francuskiego z dodatkiem prażonych migdałów i gruboziarnistej soli.
Przepis znajdziecie również w trzecim numerze magazynu KOCIOŁ.
Składniki na krem:
(4 porcje)
– 150 g migdałów
– 500 ml bulionu warzywnego
– 300 ml białego półsłodkiego wina
– 15 g masła
– 1 łyżka mąki pszennej
– 1 kajzerka
– 2 łyżeczki cukru
– sól, biały pieprz
Składniki na paluszki:
– 100 g ciasta francuskiego
– 30 g płatków migdałowych
– 1 łyżka gruboziarnistej soli
– 1 białko
Przygotowanie kremu:
Migdały, bulion i bułkę pokrojoną na mniejsze kawałki umieszczamy w garnku, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem 15 minut. Miksujemy blenderem na gładką masę, po czym dolewamy wino i mieszamy.
Z masła i mąki przygotowujemy jasną zasmażkę. Dodajemy do niej jedną chochlę zupy i mieszamy do połączenia Wlewamy drugą i ponownie mieszamy. Łączymy z zupą, dosypujemy cukier i po uzyskaniu jednolitej konsystencji gotujemy na średnim ogniu 5 minut. Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku.
Przygotowanie paluszków:
Migdały prażymy na suchej patelni. Odkładamy 2 łyżki do posypania zupy. Ciasto francuskie kroimy na paski o grubości 1 cm. Smarujemy białkiem i posypujemy uprażonymi płatkami migdałowymi oraz solą. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 °C przez 8-10 minut, aż się przyrumienią.
Zupę posypujemy odrobiną płatków migdałowych i podajemy z paluszkami.
Przepis na podstawie książki: Barbara Jakimowicz-Klein, Grzegorz Sobel, „Kuchnia Wrocławia”, Wydawnictwo Darbud, 2008
Zupa migdałowa pochodzi z kuchni wileńskiej, serwowano ją w Wigilię.
Dziękuję za te informacje 🙂 Podobno zupę migdałową przygotowywano w ogóle na 2 sposoby – na słodko – na bazie ryżu, z rodzynkami i cynamonem lub z dodatkiem wina, bardziej na wytrawnie. W Wigilię chyba popularniejsza była ta słodka wersja.
tak pięknie podana, że zjadłabym wszystko 🙂
Dziękuję 🙂
smakowicie wygląda 🙂
Dzięki 🙂 Kolejny, nietypowy smak do kolekcji 😉