Szarlotka z kratką
Kruche ciasto, odrobina podprażonych migdałów, na nich jabłka z cynamonem, cienka warstwa pianki z białek i urocza kratka. Ciasto idealne do niedzielnej kawki.
Ostatnio do jego wykonania użyłam mąki owsianej zamiast pszennej, a biały cukier zamieniłam na trzcinowy. Mąka owsiana jest dosyć ciężka i kleista, przez co trochę trudniej się z nią pracuje niż ze zwykłą mąką pszenną. Jest ona jednak zdrowsza, a w niektórych krajach (np. w Finlandii) produkuje się jej bezglutenową wersję, co jest istotne dla osób z nietolerancją glutenu lub tych, którzy po prostu starają się go ograniczać w codziennej diecie. Mąka owsiana ma lekko orzechowy smak i można ją przygotować samemu poprzez zmielenie blenderem płatków owsianych. Osoby na diecie bezglutenowej powinny wcześniej sprawdzić czy płatki nie mają w sobie glutenu, ponieważ owies często jest nim zanieczyszczony. Jeżeli natomiast gluten Wam nie straszny, to możecie wymieszać mąkę owsianą z pszenną lub użyć samej pszennej. Ciasto początkowo jest dosyć suche, dlatego warto podawać je z lodami waniliowymi, bita śmietaną lub domowym karmelem albo poczekać do kolejnego dnia aż namoknie od masy. Nie trzeba przechowywać go w lodówce, wystarczy w wyłączonym, ostudzonym piekarniku lub na kuchennym blacie przykryte ściereczką.
Składniki na spód:
– 200 g mąki
– 70 g cukru
– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia*
– 100 g miękkiego masła
– 1 łyżka śmietany lub jogurtu naturalnego
– 2 żółtka
– szczypta soli
* osoby na diecie bezglutenowej powinny zastąpić go sodą oczyszczoną lub bezglutenowym proszkiem do pieczenia
Składniki na środek:
– 2 łyżki (35 g) krojonych migdałów
– 2 (500 g) jabłka
– 1 łyżka (15 g) cukru
– 1 łyżeczka cynamonu
– 2 białka
– szczypta soli
Składniki na kratkę:
– 150 g mąki
– 50 g miękkiego masła
– 1 żółtko
– 1 łyżka (15 g) cukru
– 1 łyżka wody
Dodatkowo:
– 1 łyżka masła
– 1 łyżka bułki tartej lub kaszy manny*
– 1 białko
– cukier puder
* osoby na diecie bezglutenowej powinny użyć bezglutenowej bułki tartej lub ją pominąć i piec ciasto w silikonowej foremce
Suche składniki na spód wymieszać ze sobą w jednej misce. W drugiej zmiksować mikserem mokre, po czym połączyć zawartość obu naczyń. Można to również zrobić mikserem. Foremkę, w której ciasto będzie pieczone wysmarować masłem i oprószyć bułką tartą lub kaszą manną. Używając foremki silikonowej można ten krok pominąć, bo spód i tak nie przywrze. Ciastem wylepić dno formy i wstawić do lodówki na minimum 30 minut. Nakłuć widelcem i piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20-25 minut, aż ciasto się przyrumieni.
Migdały uprażyć, czyli wrzucić na kilka minut na suchą, rozgrzaną patelnię i przyrumienić, potrząsając patelnią od czasu do czasu. Przełożyć do miseczki, a na gorącą patelnię wrzucić obrane jabłka, pokrojone w kostkę i posypać cukrem. Dusić przez 10 minut, po czy wymieszać z cynamonem.
Uprażonymi migdałami posypać podpieczony i przestudzony spód, a następnie wyłożyć na niego przestudzoną masę z jabłek. Białka ubić na sztywno z odrobiną soli i wyłożyć na wierzch.
Wszystkie składniki na kratkę zagnieść ze sobą, cienko rozwałkować i wyciąć paski, które ułożyć na piance z białek. Posmarować białkiem i piec przez 35-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.